Prawoo.pl

Wysyłka książki DOSTAWA gratis od 99 zł. czas na zwrot 14 dni

Kodeks postępowania karnego Komentarz Beck


Cena 254.03 zł.


Sakowicz Andrzej, Boratyńska Katarzyna, Czarnecki Paweł, Górski Adam

Wydawnictwo C.H.Beck

Isbn 9788325584399
Rok wydania 2016
Stron 1708
Kodeks postępowania karnego Komentarz Beck

Kodeks postępowania karnego. Komentarz prezentuje w sposób wszechstronny aktualny dorobek doktryny i judykatury. Ponadto uwzględnia aktualne piśmiennictwo z komentowanej dziedziny i dziedzin pokrewnych.
Czytelnik może się zapoznać z dogłębna analizą zagadnień dotyczących:

- przepisów ogólnych dotyczących postępowania karnego,
- właściwości oraz składu sądu,
- stron, obrońców, pełnomocników oraz przedstawicieli społecznych występujących w postępowaniu karnym,
- czynności procesowych,
- dowodów,
- środków przymusu,
- postępowania przygotowawczego,
- postępowania przed pierwsza instancją,
- postępowania dowodowego,
- postępowania szczególnego
- nadzwyczajnych środków zaskarżenia,
- kosztów procesu,
- postępowania w sprawach karnych ze stosunków międzynarodowych.
Doskonały zespół autorski składający się z naukowców-praktyków gwarantuje zarówno wysoki poziom merytoryczny, jak i praktyczny prezentowanych omówień. Dzieło obejmuje również bogatą analizę orzecznictwa i poglądów doktryny – zarówno starszych, jak i tych najnowszych.
Siódme wydanie komentarza, oprócz poszerzonej literatury i bogatej bazy orzeczeń pozwalających zapoznać się z najczęstszą praktyką sądową obejmuje najnowsze zmiany, w tym m.in.:

- ustawę z 12.6.2015 r., która zmienia brzmienie art. 426 § 2 KPK, umożliwiając złożenia zażalenia wydanego przez sąd odwoławczy do innego równorzędnego składu sądu odwoławczego. Nowela weszła w życie 1.9.2015 r.
- ustawę z 12.6.2015 r., regulującą statut obrońcy, w przypadku braku okoliczności, na podstawie których go powołano – jego odwołania oraz ponownego wyznaczenia. Nowela weszła w życie 17.9.2015 r.
- ustawę z 10.7.2015 r., która wprowadza obowiązek rejestrowania rozpraw za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, jednocześnie zezwalając stronie, obrońcy, pełnomocnikowi i przedstawicielowi ustawowemu na otrzymanie odpłatnie jednej kopii zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku. Nowela weszła w życie 1.1.2016 r.
- ustawę z 9.10.2015 r., mająca na celu zapewnienie pokrzywdzonemu wydania wniosku o zgłoszonym przez niego przestępstwie. Wniosek taki zawierać powinien datę oraz miejsce jego przyjęcia, wskazanie organu przyjmującego wraz z danymi do kontaktu, sygnaturę sprawy, dane określające tożsamość pokrzywdzonego, czas i miejsce popełnienia czynu, którego dotyczy zawiadomienie, oraz zwięzły opis czynu i wyrządzonej szkody. Nowela weszła w życie 13.2.2016 r.
- ustawę z 22.12.2015 r., w której Minister Sprawiedliwości za porozumieniem z ministrami właściwymi w drodze rozporządzenia określa sposób technicznego przygotowania systemów i sieci służących do przekazywania informacji. Ustawa ta weszła w życie 1.1.2016 r.
- a także projektowane zmiany wprowadzane przez projekt ustawy (Druk sejmowy Nr 207), który za zadanie stawia zmodyfikowanie modelu postępowania karnego przywracając aktywniejszą rolę sądu w toku procesu, mającą zagwarantować w szczytowym stopniu zgodność ustaleń faktycznych w ujęciu zasady prawdy materialnej, a przede wszystkim intensyfikować skuteczność ścigania. Przedłożona nowela zapowiada, utrzymując pierwszoplanowość prawdy materialnej, powrót do modelu procesu karnego, gdzie kontradyktoryjność stanowi jedną z zasad procesu, pozwalającą na efektywniejsze dotarcie do prawdy. Projekt stanowi po części odwrócenie zmian zawartych w ustawie z 27.9.2013 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1247), m.in. przywracając mieszany kontradyktoryjno-inkwizycyjny model postępowania jurysdykcyjnego oraz funkcjonalnie z nim połączony rozpoznawczy charakter postępowania przygotowawczego, przewidujący utrwalenie dowodów. Wprowadza także zupełnie nowe rozwiązania jak instytucję nadzwyczajnego środka zaskarżenia w postaci skargi na wyrok sądu odwoławczego uchylający wyrok sądu pierwszej instancji – skargę taką będzie można wnieść – przy spełnieniu określonych warunków w ustawie - do Sądu Najwyższego.
Komentarz adresowany jest w szczególności do praktyków - sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych , aplikantów zawodów prawniczych, stanowi również nieocenioną pomoc dla pracowników naukowych oraz doktorantów i studentów.