Prawoo.pl

Wysyłka książki DOSTAWA gratis od 99 zł. czas na zwrot 14 dni

Kodeks pracy Komentarz z suplementem elektronicznym Nowe regulacje w zakresie umów o pracę oraz urlopów związanych z rodzicielstwem


Cena 237.18 zł.


Żołyński Janusz

Wydawnictwo ODDK

Isbn 978-83-7804-230-3
Rok wydania 2016
Stron 1762
Kodeks pracy Komentarz z suplementem elektronicznym

Najnowszy stan prawny: komentarz obejmuje omówienie pięciu najnowszych nowelizacji Kodeksu pracy:
1) ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1066) wprowadziła zmiany w zakresie:
- uprawnień pracownika-ojca wychowującego dziecko w przypadku śmierci matki dziecka lub porzucenia przez nią dziecka,
- uprawnień pracownika-ojca wychowującego dziecka w przypadku, gdy matka jest pracownicą oraz gdy nie posiada takiego statusu i legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a stan jej zdrowia uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.
2) ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1220) obowiązująca od 22 lutego 2016 roku, wprowadza zmiany w zakresie:
- rodzajów umów o pracę,
- przesłanek zatrudniania pracowników na podstawie umów o pracę na okres próbny,
- zasad zatrudniania pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony,
- dopuszczalności i okresów wypowiadania umów o pracę na czas określony,
- zwalniania pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia;
3) ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1224) obowiązująca od 1 stycznia 2016 roku;
4) ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1268) obowiązująca od 2 stycznia 2016 roku (art. 1 pkt 6 wchodzi w życie 1 marca 2016 r.), wprowadza rozwiązania ułatwiające pracownikom-rodzicom godzenie życia rodzinnego z życiem zawodowym:
- uproszczenie i uelastycznienie systemu urlopów związanych z opieką nad dziećmi,
- ułatwienie korzystania z elastycznych form czasu pracy ze względu na obowiązki rodzinne,
- ukształtowanie innych uprawnień związanych z rodzicielstwem w sposób bardziej dostosowany do potrzeb pracowników,
- nowe uregulowania w zakresie urlopów: macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego oraz wychowawczego;
5) ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz.U. poz. 1240),

Integralną częścią książce jest suplement elektroniczny zawierający treść Komentarza w formacie PDF z funkcją aktywnych hiperłączy, pozwalający szybko i łatwo przemieszczać się pomiędzy artykułami ustawy, a także edytować i drukować potrzebne fragmenty. Plik suplementu jest do pobrania poprzez Internet (instrukcja postępowania zamieszczona jest w książce).
Cenne dla każdego praktyka: szerokie orzecznictwo, oficjalne opinie i interpretacje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowej Inspekcji Pracy, a także bogaty dorobek nauki prawa pracy. W komentarzu zamieszczono po każdym dziale zestawienie literatury i orzecznictwa, co ułatwia odnalezienie przywołanych książce i zgromadzenie potrzebnego orzecznictwa.
Redaktor dzieła zadbał również o to, by komentarz do nowelizowanych przepisów ustawy był dostępny bez dodatkowych poszukiwań. Dlatego treść zmienionych artykułów lub paragrafów i ich omówienie zostały zamieszczone po dotychczasowym komentarzu do nich, z przypisem wskazującym okres, od którego zaczęły/zaczną obowiązywać.
Wybitni eksperci, praktycy i specjaliści prawa pracy dzielą się swoją wiedzą, krok po kroku szczegółowo omawiając wszystkie artykuły kodeksu, począwszy od zawarcia stosunku pracy, poprzez wynagrodzenia za pracę, urlopy pracownicze, czas pracy, uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem, obowiązki pracodawców i pracowników, bezpieczeństwo i higienę pracy, układy zbiorowe pracy, po roszczenia pracowników ze stosunku pracy.