Prawoo.pl

Wysyłka książki DOSTAWA gratis od 99 zł. czas na zwrot 14 dni

Konstytucja RP Tom 2 Komentarz do art 87-243


Cena 330.28 zł.


Safjan Marek, Bosek Leszek, Bojańczyk Antoni, Wiliński Paweł, Weitz Karol, Tuleja Piotr, Szpunar Maciej

Wydawnictwo C.H.Beck

Isbn 9788325574918
Rok wydania 2016
Stron 1804
Konstytucja RP Tom 2 Komentarz do art 87-243

Komentarz obejmuje kompleksowe omówienie wszystkich przepisów oraz Preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2.4.1997 r. i pozwala na dokładne zapoznanie się z wykładnią przepisów ustawy zasadniczej dokonanej z uwzględnieniem licznie powoływanego orzecznictwa sądów. Stanowi zatem niezbędne narzędzie dla rozstrzygania problemów konstytucyjności pojawiających się w praktyce prawniczej. Niniejsze działo zostało napisane przez znakomite grono Redaktorów i Autorów. W zależności od tematyki poruszanej w konkretnych przepisach wśród komentatorów, oprócz specjalistów z zakresu prawa konstytucyjnego, znajdują się również specjaliści z zakresu prawa cywilnego, karnego i administracyjnego, ochrony środowiska itp., co daje gwarancję wysokiego waloru praktyczności komentarza. Redaktorzy i Autorzy są nie tylko wybitnymi przedstawicielami doktryny, ale także praktykami: sędziami, adwokatami, radcami prawnymi, dzięki czemu komentarz skierowany jest przede wszystkim do tych, którzy na co dzień prowadzą praktykę prawniczą i stykają się w swojej pracy z problemami konstytucyjności prawa.

Konstytucja RP. Tom II. Komentarz do art. 87-243 obejmuje kompleksowe omówienie rozdziałów III–XIII Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2.4.1997 r. Dzieło pozwala na dokładne zapoznanie się z wykładnią przepisów ustawy zasadniczej; uwzględnia aktualny stan prawny oraz najnowsze orzecznictwo sądów polskich i UE, a także dorobek doktryny.

Rozdział III. Źródła prawa dotyczy źródeł prawa powszechnie obowiązującego w Polsce. Autorzy omawiają m.in.: hierarchię źródeł prawa, ogłoszenie aktów normatywnych jako warunek ich wejścia w życie, procedurę ratyfikacyjną umów międzynarodowych, organy upoważnione do wydawania rozporządzeń, zarządzeń i uchwał.

Rozdział IV. Sejm i Senat dotyczy następujących kwestii m.in.: wyborów, posłów i senatorów, organizacji i działania Sejmu i Senatu, referendum.

Rozdział V. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje omówienie następujących kwestii: kadencji, zakazu łączenia funkcji, uprawnień w zakresie polityki zagranicznej, prawa łaski, aktów prawnych wydawanych przez Prezydenta, odpowiedzialności przed TS.

Rozdział VI. Rada Ministrów i administracja rządowa obejmuje omówienie m.in.: kompetencji, składu i organów RM, procedury powołania RM, kompetencji Prezesa RM, uprawnień kierowniczych ministrów.

Rozdział VII. Samorząd terytorialny obejmuje omówienie m.in.: gminy jako podstawowej jednostki samorządu terytorialnego, zadań własnych oraz zleconych samorządu, podmiotowości prawnej i dochodów jednostek samorządu terytorialnego, podatków i opłat lokalnych.

W Rozdziale VIII. Sądy i Trybunały Autorzy omawiają organy władzy ustawodawczej m.in.: sądy - strukturę, wieloinstancyjność postępowania sądowego, zasadę niezawisłości sędziowskiej, nieusuwalność sędziów, Trybunał Konstytucyjny, Trybunał Stanu.

Rozdział IX. Organy kontroli państwowej i ochrony państwa obejmuje omówienie m.in.: Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Rozdział X. Finanse publiczne obejmuje omówienie m.in. podstawy prawnej nakładania podatków, organizacji i sposobu zarządzania Skarbu Państwa, budżetu Państwa, deficytu budżetowego, procedury uchwalania ustawy budżetowej.

W Rozdziale XI. Stany nadzwyczajne Autorzy omawiają poszczególne stany nadzwyczajne.

W Rozdziale XII. Zmiana konstytucji Autorzy omawiają szczegółowo procedurę zmiany Konstytucji.

Rozdział XIII. Przepisy przejściowe i końcowe został poświęcony problemom związanym z wejściem Konstytucji RP w życie.

Komentarz skierowany jest przede wszystkim do tych, którzy na co dzień prowadzą praktykę prawniczą i stykają się w swojej pracy z problemami konstytucyjności prawa: sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych , jak i również aplikantów wszystkich zawodów prawniczych, pracowników administracji oraz pracowników naukowych.